W niniejszej analizie koncentrujemy się na poszukiwaniu odpowiednich instrumentów służących utrzymaniu zdolności do pracy i w tym sensie pierwszym krokiem jest zdefiniowanie pojęcia zdolności do pracy.
Według Ilmarinen i Tempel (2002) zdolność do pracy (...)jest definiowana jako suma czynników, które umożliwiają osobie w określonej sytuacji pomyślne wykonanie zadania w celu poradzenia sobie z czymś. Obejmuje to fizyczną i emocjonalną witalność (zdrowie fizyczne, psychiczne, duchowe i umysłowe). Dlatego też wydajność, motywacja itp. współdziałają z warunkami pracy. Podstawą wyboru i klasyfikacji wszystkich elementów narzędzi będzie model domu zdolności do pracy.
4 piętra domu tworzą pierwszą, przybliżoną klasyfikację:
- Zdrowie i wydajność
- Wiedza, umiejętności techniczne (kompetencje)
- Wartości, postawy, motywacja
- Środowisko pracy, organizacja pracy, przywództwo
Wiele ze wskazanych instrumentów będzie
służyć podniesieniu świadomości i zbliżeniu się do konkretnego tematu, niektóre obejmą dogłębną analizę, a inne będą konkretnymi narzędziami wdrożeniowymi.
Instrumenty można sklasyfikować w następujący sposób:
- Narzędzia informacyjne
- Narzędzia analityczne
- Narzędzia wdrożeniowe
Zestaw narzędzi powinien zawierać instrumenty dla wszystkich trzech wyżej wymienionych poziomów specjalizacji, aby dać firmom możliwość radzenia sobie z różnymi problemami i różnymi celami zdolności do pracy.